Słowniki i podręczniki

Kiedy ktoś uczy się języka niemieckiego, to wcześniej czy później kupi sobie słownik. Korzystanie z takiej pomocy to najwygodniejszy, najdokładniejszy sposób, by poznać znaczenie jakiegoś zwrotu lub słowa. Słownik niemiecko-polski jest niezbędny, by opanować język obcy. Niektórzy uczą się wprost z niego. Można spróbować. Jeśli będą efekty, jeśli taka nauka będzie przyjemna, to czemu by nie?

Słowniki niemiecko-polskie przy nauce języka

Najczęściej słownika używa się do tego, by sprawdzić znaczenie słowa. Kontakt z językiem nie ogranicza się do korzystania z podręcznika. Dość często więc można usłyszeć coś, czego się nie rozumie. Słownik służy też do tego, by to, co się chce powiedzieć, umieć wyrazić w innym języku. W trakcie nauki często nie zna się odpowiednika wybranego słowa. Można także słownik niemiecko polski wykorzystać do tego, by sprawdzić prawidłową pisownię obcego wyrazu. To bywa niekiedy konieczne, ponieważ są trzy rzeczywistości:

– brzmienie słowa,

– to, jak myślimy, że się je pisze,

– poprawna jego pisownia.

To są czasem trzy zupełnie różne rzeczy, a trzeba znać prawidłową pisownię. Słowniki są niezbędne, by móc poznać język. Uczniom pomagają pisać dobre wypracowania.

Jak uczyć się niemieckiego ze słownika

Jedni używają słownika, kiedy jest potrzebny. Inni uczą się z niego wprost. Używa się do tego celu typowych słowników niemiecko-polskich, czyli tych, w których wyrazy umieszczone są w kolejności alfabetycznej. Osoby, które uczą się w ten sposób słów, odnajdują wybrane słowo i uczą się jego znaczeń. Można to rozszerzyć do poznawania słów pokrewnych. Niekiedy otwiera się słownik niemiecko-polski na chybił trafił i wybiera hasło. Może być to, które się podoba albo takie bardziej popularne. Inna możliwość to wybrać słowo, które się zna, by poznać je dokładniej. Wybrane słowo warto napisać, aby utrwalić sobie prawidłowy jego zapis. Częsty kontakt ze słownikiem też pomaga w nauce prawidłowej pisowni. Przy niektórych hasłach nie ma potrzeby, by poznawać wszystkie znaczenia. Niekiedy jest ich bardzo dużo. Lepiej wybrać kilka najważniejszych.

Taka nauka ma sens, jeśli zaczyna się od słów, które są dość często używane. Jest to coś innego niż zestawienia najczęściej używanych słów. Ucząc się ze słownika, poznaje się słowa w dowolnej kolejności, według własnego wyboru i dokładniej. Dla niektórych osób jest to na tyle atrakcyjne, że wreszcie znajdują motywację, by się uczyć. Oczywiście sam słownik niemiecko-polski nie wystarczy. Można go traktować jako kolejną książkę do nauki, ale pomocniczą. I tylko wtedy, jeśli korzysta się z niego na własny sposób. Nauka od A do Z wszystkiego po kolei to nie jest najlepszy pomysł

Kolorowanki

Kolorowanie to jedna z bardziej przydatnych czynności, jakie można zaproponować dziecku w wieku przedszkolnym. Najogólniej rzecz ujmując, wpływa na rozwój malucha poprzez kształtowanie takich jego cech jak cierpliwość czy zdolność skupienia uwagi przez dłuższą chwilę. Ponadto kolorowanki dla dzieci wpisują się w rozwój tak zwanej małej motoryki. Dzięki niej w niedalekiej przyszłości nauka pisania nie będzie stanowiła większego problemu.

 

Zalety płynące z kolorowania

Kolorować każdy może, trochę lepiej lub gorzej. Rodzicom zdarza się strofować swoje pociechy, kiedy te nie trzymają się wyznaczonych linii lub używają nieprawidłowych barw. Eksperci zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają, że w takiej sytuacji warto poszukać przyczyn konkretnego zachowania. Przykładowo przekraczanie wyznaczonych linii może wynikać:

– ze zbytniego skomplikowania obrazka i zastosowania w nim dużej liczby małych elementów, kolorowanka musi być dostosowana do wieku dziecka,

– z braku zainteresowania, maluch koloruje od niechcenia, jeżeli to, co widzi, w ogóle go nie interesuje,

– z chęci wyrażenia indywidualnego podejścia do świata, przekraczanie linii może być wyrazem buntu.

Podsumowując, kolorowanki dla dzieci służą nie tyle perfekcyjnemu wypełnianiu kolejnych pól, co powinny wpisywać się w ogólny rozwój kilkulatka. Jeżeli wykorzystuje on nietypowe barwy, warto zapytać, dlaczego tak postępuje. A gdy systematycznie przekracza linie, być może potrzebuje nieco mniej skomplikowanych wyzwań motorycznych. Jednocześnie wyraźny brak zainteresowania jest przesłanką do poszukania trudniejszych obrazków, a przynajmniej zmiany ich charakteru.

Wyobraźnia, cierpliwość, pewność siebie

Systematyczne kolorowanie uczy dziecko dążenia do celu i pokazuje mu, ile przyjemności daje wykonanie podjętego wyzwania. W wieku kilku lat trudno o lepsza okazję przeżycia takich emocji. Małym dzieciom skupienie uwagi przychodzi trudno, zwłaszcza gdy rozpiera je energia do aktywnego działania. Kolorowanka początkowo bywa zatem wyzwaniem. Z czasem staje się narzędziem kształtowania większego opanowania. Gdy tworzone ”dzieła” są coraz lepszej jakości, dziecko zyskuje pewność siebie. Cecha ta na pewno przyda się w życiu. Tak samo jak cierpliwość w dążeniu do osiągania celów. Szeroka, nieposkromiona wyobraźnia pomaga w kształtowaniu udanej kariery zawodowej. W końcu o kreatywność i zdolność twórczego myślenia pyta coraz więcej potencjalnych pracodawców. Nieliczni dorośli kojarzą wymienione zalety z kolorowankami dla dzieci. Warto to zmienić, ponieważ pierwsze lata życia to okres dynamicznego rozwoju, rzutujący na kolejne etapy życia.

 

Arcydzieła literatury, Literatura kobieca

Jane Austen uwielbiana jest na całym świecie. Jej powieści wciąż są na topie. Nie napisała dużo, ale każda powieść to zbiór ciekawych ludzkich charakterów i ciekawych ich perypetii. I do każdej z nich wraca się z zaciekawieniem.

Nie są to książki, by je przeczytać i odłożyć na półkę. Głównym tematem jest miłość, jednak to więcej niż powieści o miłości. „Duma i uprzedzenie to najbardziej znana książka tej autorki. Opowiada o miłości, ale też, jak i inne, pokazuje dawne angielskie realia społeczno-obyczajowe.

Bohaterowie Dumy i uprzedzenia

Główny atut książki to duża ilość ciekawych charakterów. Choć są to postaci wymyślone, to wydają się prawdziwe. Widać głębię psychologiczną w ich przedstawianiu. Na pierwszy plan wysuwa się miłość Elżbiety i pana Darciego. To uczucie pojawia się później, bo najpierw są między nimi duma i uprzedzenie. To osobowości bardzo się różniące, a zarazem doskonale się uzupełniające. Drugi wątek miłosny dotyczy anielsko dobrej Jane (siostry Elżbiety) i towarzyskiego oraz nieco naiwnego pana Bingleya. Wśród ciekawych postaci można też wyróżnić pana i panią Bennet (rodziców Jane i Elżbiety), inne ich córki, pana Collinsa, lady Katarzynę. Jest też Wickham, który zauroczy Elżbietę.

Pomysł na książkę jest prosty. Matka ma pięć córek i chce je wydać za mąż. One same też są gotowe na miłość. Drugi pomysł to wzajemna niechęć Elżbiety i Darciego, która z czasem przeradza się w dojrzałą miłość. Bazując na tak zwyczajnych tematach, Jane Austen stworzyła niezwykłe dzieło.

Inne atuty powieści Jane Austen

Ciekawi bohaterowie to atut najważniejszy, ale są i inne. „Duma i uprzedzenie” Jane Austen to powieść dowcipna i lekka. Wspaniale się ją czyta. Zarówno wątki główne, jak i poboczne, są wciągające. Wątek poboczny to np. ucieczka Lidii Bennet z Wichamem. Z zainteresowaniem śledzi się wątek pana Collinsa i Charlotty. Fabuła, dialogi, charaktery – to wszystko jest dopracowane. Z książki można wydobyć dla siebie sporo życiowej mądrości. Przypomina np.:

– że nie należy pochopnie oceniać innych;

– że miłe maniery nie oznaczają dobrego charakteru;

– że łatwo dać się zwieść pozorom;

– że ryzykowne jest ukrywanie sympatii do ukochanego mężczyzny.

Jest to jedna z tych książek, do których wraca się co pewien czas. Powieść jest na tyle bogata w zdarzenia, dowcip, ciekawe opisy, że za każdym razem czyta się ją z dużym zaciekawieniem. Na nowo śledzi się z zainteresowaniem losy bohaterów powieści. „Duma i uprzedzenie” fascynuje czytelników i inspiruje twórców filmów i seriali. Jest sporo ekranizacji tej książki. Jednak wciąż papierowa lektura ma przewagę. W żadnym filmie nie da się przekazać wszystkiego.